تکنیک پومودورو چیست؟ (راهنمای کامل)

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک روش ساده و موثر برای بهبود تمرکز و بهره وری شما است. این تکنیک را می توان برای هر نوع کاری، از مطالعه و درس خواندن گرفته تا انجام کارهای خانه استفاده کرد.

فرض کنید در حال انجام کار مورد علاقه خود هستید و آنقدری روی این کار متمرکز هستید که متوجه گذر زمان نمیشوید. روش کار تکنیک پومودورو به همین شکل است. در این تکنیک در یک بازه‌ی 25 دقیقه‌ای روی کار خود تمرکز میکنید و پس از اتمام این بازه زمانی 5 دقیقه استراحت میکنید . پس از چهار بار تکرار (4 تا 25 دقیقه)، یک استراحت طولانی دارید و میتوانید بین 15 تا 30 دقیقه استراحت کنید و به کار مورد علاقه خود بپردازید.

پومودورو به چه معناست؟

pomodoro در زبان ایتالیایی به معنای گوجه فرنگی است. تکنیک پومودورو نام خود را از تایمر آشپزخانه به شکل گوجه فرنگی که فرانچسکو چیریلو، خالق این تکنیک، برای زمان بندی دوره های کار خود استفاده می کرد، گرفته است.

 

چیریلو در اواخر دهه 80 میلادی دانشجوی دانشگاه بود که این تکنیک را توسعه داد. او در تمرکز در درس های خود مشکل داشت و اغلب توسط چیزهای دیگر حواسش پرت می شد. او متوجه شد که تنظیم تایمر برای 25 دقیقه و کار بر روی یک کار بدون وقفه به او کمک می کند تا تمرکز خود را حفظ کند و از حواس پرتی جلوگیری کند. او همچنین متوجه شد که داشتن استراحت های کوتاه هر 25 دقیقه به او کمک می کند تا احساس تازگی داشته باشد و از خستگی جلوگیری کند.

 

چیریلو نام تکنیک را از روی تایمر آشپزخانه خود که به شکل گوجه فرنگی بود انتخاب کرد زیرا فکر می کرد این اسم یک یادآوری سرگرم کننده و مثبت است که می تواند کار خود را به قطعات قابل مدیریت تقسیم کند و می تواند برای شارژ مجدد استراحت کند.

مراحل تکنیک پومودورو گام به گام

گام 1: یک کار یا درس را انتخاب کنید

یک کار را انتخاب کنید که باید روی آن تمرکز کنید و بتوانید آن را در چند پومودورو به طور منطقی انجام دهید. می تواند هر چیزی از مطالعه برای امتحان و نوشتن گزارش تا تمیز کردن اتاق باشد.

 

گام 2: یک تایمر برای 25 دقیقه تنظیم کنید

این یک “پومودورو” نامیده می شود. تایمر به شما کمک می کند تا به مدت 25 دقیقه متمرکز بمانید.

 

گام 3: بدون وقفه روی کار خود متمرکز شوید.

در طول پومودورو، تمام توجه خود را به کار خود معطوف کنید. گوشی خود را کنار بگذارید و مکانی آرام برای کار پیدا کنید.

 

گام 4: یک استراحت 5 دقیقه ای داشته باشید

وقتی تایمر به صدا در می آید، 5 دقیقه استراحت کنید. بلند شوید، حرکت کنید، کشش انجام دهید یا هر کاری که دوست دارید.

 

گام 5: چرخه را برای چهار پومودورو تکرار کنید

بعد از چهار پومودورو، یک استراحت طولانی تر 15-30 دقیقه ای داشته باشید. این زمان است که چیزی را که دوست دارید انجام دهید، مانند پیاده روی، خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی.

 

گام 6: دوباره چرخه را شروع کنید

پس از انجام استراحت طولانی تر خود، دوباره چرخه را شروع کنید. شما می توانید آنقدری پومودورو را انجام دهید تا کار خود را به پایان برسانید.

 

نکات اضافی:

  • از تایمری استفاده کنید که به راحتی بتوانید ببینید و بشنوید.
  • یک مکان آرام و بدون مزاحمت برای کار پیدا کنید.
  • طول پومودورو و زمان های استراحت را حسب نیاز خود تنظیم کنید. میتوانید مدت زمان بازه ها را بر اساس توانایی های خودتان کم یا زیاد کنید
  • انعطاف پذیر باشید و اگر نیاز دارید استراحت طولانی تری داشته باشید.

سایت Pomofocus

این سایت به شما این امکان را میدهد تا با روش پومودورو کار کنید. این سایت دارای رابط کاربری کاربرپسند است که میتوانید بازه های زمانی پومودورو و استراحت را خودتان تنظیم کنید.

آدرس سایت : https://pomofocus.io

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Email
مینا مشایخی
مینا مشایخی
دانشجوی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی
مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *